jak fotit svatbu

Jak fotit svatbu

Rubrika článkuJak fotit Lidi 16.05.2013

Svatební období je v plném proudu! Troubení bavoráků, z oken prší rýže, na silnicích se válí plechovky, které se utrhly z provázků navázaných za autem, te si 10 tipů pro lepší fotografie!

1. Vytvořte si „foto-seznam“!

Jeden z neužitečnějších tipů, které jsem kdy dostal k fotografování svateb. Sepište si dopředu co přesně byste chěli během svatebního dne vyfotografovat a jednotlivé záběry si odškrtávat. Není nic horšího, než když den po svatbě zjistíte, že vám chybí záběr novomanželů se šťastnou babičkou od ženicha.

 

shutterstock_113785513

2. Jmenujte „foto koordinátora“

Není nic horšího, než když potřebujete vyfotografovat celou rodinu a nebo její část a svatebčané popíjí a toulají se všude po okolí. Poproste snoubence, aby jmenovali ještě před svatebním dnem „foto koordinátora“, nejlépe člena jedné z rodin (aby alespoň věděl, kdo je ta paní v červených šatech). Tento člověk se snadno zorientuje v davu a zorganizuje svatebčany do skupinek, které budete fotografovat.

3. Projděte si místo, kde se bude svatba konat

Před svatebním dnem byste měli místo konání navštívit. Můžete si udělat poznámky či zkušební fotografie. Zjistíte, jaké ohnisko je pro fotografování určité scény nejlepší a už se nebudete muset během „osteré akce“ zdržovat. Navíc zjistíte, z jakého směru půjde světlo a můžete toho využít!

 

shutterstock_130000925

4. Opravdu důkladně se připravte!

Je tolik věcí, které se mohou pokazit – proto je nutné se na ně připravit. Určitě si připravte si záložní plán focení v případě, že bude špatné počasí. Dále si na nabijte baterie do fotoaparátu, mějte zformátované karty, připravte se na případné dopravní komplikace při cestě na svatbu. Uf, je toho opravdu hodně. Pokud to je možné, domluvte si účast na nácviku svatebního obřadu. Získáte tak mnoho cenných informací jak svítit scénu, odkud fotit nebo o průběhu obřadu…

5. Vypněte všechny zvuky fotoaparátu

Tak k tomu asi opravdu není co dodat, pokud nechcete být středem pozornosti při každém zmáčknutí spouště….

 

shutterstock_304632449

6. Zkuste jinou perspektivu

Proč nebýt trochu kreativní? Samozřejmě musíte pořídit klasické fotografie do svatebního alba. Můžete ale zkusit i trochu experimentovat. Podhled a nebo naopak pohled z výšky může být zajímavým zpestřením při prohlížení fotografií

7. Přepněte fotoaparát do režimu kontinuálního snímání

Vše je hektické a je třeba být dobře připraven. Přepněte proto fotoaprát do kontinuálního snímání (při držení spouště bude snímat, dokud ji budete držet). Díky tomu nepříjdete o žádný moment!

 

shutterstock_117996736

8. Aktivujte funkci fill-flash

Tato funkce, v českém jazyce také vyplňující blesk je velmi užitečná, když fotografujete venku. Slabé světlo záblesku rozzáří obličeje svatebčanů. Zároveň Vám funkce fill-flash umožní fotografovat v protisvětle!

9. Foťte do digitálního negativu RAW

Je až neuvěřitelné kolik informací se skrývá v digitálním negativu. V případě, že budete fotit do jpg, už bude velmi problematické dorovnávat barvy a nebo zesvětlit fotku bez ztráty kvality! Proto důrazně doporučuji přepnout záznam do RAW!

 

shutterstock_151832219

10. Užijte si to!

Svatba je především slavnostní den! Jistě víte, že pro mnoho lidí je těžké se před objektivem uvolnit… A proto. Usmívejte se. Nic nepomůže odbourat hranici mezi Vámi a svatebčany víc než Váš úsměv!

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Pantheon (Rome)

Každý snímek má svého kupce aneb nejdražší fotografie světa

Když jsem před několika lety zaznamenala změnu v žebříčku nejdražších fotografií světa, upřímně jsem se radovala. Až do roku 2014 totiž na 1. místě figurovala fotografie Rhein II od Andrease Gurskyho. Nahradil ji mému srdci bližší Phantom, který ukazuje hru světla uvnitř arizonského kaňonu Antelope, autora Petera Lika. Ačkoliv mezi odbornou společností panují dohady, zdali byla platba za […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Sigmácké zkratky

Nikoňácké zkratky

Pojmenovávání Nikoňáckých objektivů a různé doplňkové techniky je pro laika více než matoucí, protože Nikon používá při identifikaci objektivů a různých komponentů zkratky v podobě písmen. Vědět, co jednotlivé zkratky znamenají, je nejen cennou informací obecně, ale především při výběru objektivů.   Nomenklatura aneb pojmenovávání Nikoňáckých objektivů Zde je podrobný seznam všemožných označení, která lze na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
stars

Tipy, jak fotit hvězdy

  Přemýšleli jste někdy, jak fotit hvězdy? Možná nevíte, jaké vybavení potřebujete nebo jak si co nejlépe nastavit fotoaparát. Dobře, z vlastní zkušenosti vím, že focení hvězd může být docela výzva, ale až se neučíte základy a zdokonalíte je, může to pro vás být nesmírně obohacující a určitě vyfotíte několik úžasných fotek.   V tomto […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 07.10.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Zajímavosti Základy
Jak správně fotit

Jak správně fotit

Jak mám správně fotit, aniž bych investoval spoustu peněz do nových objektivů a drahého fotoaparátu? Od té doby, co se staly DSLR zrcadlovky dostupné pro širokou veřejnost, je stále více lidí, kteří si vyberou namísto kompaktu tento typ přístroje. Proč? Profesionální fotografové prezentují skvělé snímky z drahých přístrojů a nakonec můžeme nabít dojmu, že pouze […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.09.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy